Yükleniyor, lütfen bekleyiniz.
Türkçe Yaz Okulu
Osmanlı Türkçesi Yaz Okulu
Arapça Yaz Okulu
Farsça Yaz Okulu
Çince Yaz Okulu

Neden İHÜ Yaz Okulu?

Üniversite yaz okulu programları, öğrencilerin belli bir alanda bilgilerini artırmaları, alanın uzmanları ile tanışabilmeleri ve network oluşturmaları için en iyi fırsatlardan biridir.

İbn Haldun Üniversitesi her yıl iki tür yaz okulu programı sunmaktadır; Yoğunlaştırılmış Dil Programları ve Akademik Programlar. Yaz Okuluna kayıt yaptıran öğrenciler, yurt, spor kompleksi, kütüphane, yemekhane ve servisler gibi üniversitenin olanaklarından yararlanabilirler. Ayrıca, yaz tatillerini, muhteşem İstanbul'u keşfetmekle geçirebilirler.

Programa Katılan Öğrencilerimizin Düşünceleri:

Andrew Hammond (Doktora Adayı, Oxford Üniversitesi, Doğu Bilimleri Fakültesi):

Program, kısmi Osmanlıca bilgisi olan ancak bunu ilerletmek isteyenler için mükemmel bir fırsat sunuyor. Programın İstanbul'da olması ve bir aydan az sürmesi Osmanlıca öğrenirken arşiv ve kütüphanelerde araştırma yapmak isteyenlerin işini kolaylaştırıyor. Program, arşiv gezileri, Türkiye'deki önde gelen bilim insanlarının verdiği dersler ve ileri düzeydeki grupta büyük ölçüde Türkçe yapılan dersleri içeriyor. Sınıfımızda, Geç Osmanlı dönemine ait farklı resmi yazışmaları derinlemesine okuyarak, dilbilgisine ve belgelerin arkasındaki niyete yakından baktık. Öğle yemeğini birlikte yedik, bu da eldeki işe odaklanmaya ve bir topluluk ruhu oluşturmaya imkan sağladı.

Maariyah Lateef (Ph.D. Öğrencisi, Brown Üniversitesi, Tarih Bölümü):

İbn Haldun Osmanlı Türkçesi yaz programı, bir tarih öğrencisi olarak benim için büyük bir kazanım oldu. Harika öğretmenler sadece çeşitli türlerde metinlerle karşılaşmamızı sağlamakla kalmadılar, aynı zamanda her metnin tarihsel bağlamlarını da bizimle paylaştılar. Öğretmenler, ne okuduğumuzu derinlemesine anlamamızı sağlayarak, kendi araştırmamız için hangi tür metinlere ve senaryolara odaklanmamız gerektiğini anlamamıza yardımcı oldular. Sınıfta çeşitli becerileri uygulamanın yanı sıra, önde gelen konuk öğretim üyelerinden ve İstanbul'daki önde gelen araştırma merkezlerine faydalı gezilerden yararlanma fırsatı bulduk. Alandaki araştırmacılar, gerçekten çok yönlü bu Osmanlı yaz programını seçmekte yanılmayacaklar.

Daria Kovaleva (Doktora Öğrencisi, Harvard Üniversitesi, Tarih Bölümü):

Temmuz 2017'de İbn Haldun Üniversitesi tarafından düzenlenen ilk Osmanlı Türkçesi Yaz Okulu'na katılmak gibi eşsiz bir fırsatım oldu. Yoğun ve odaklanmış saatlerce süren sınıf içi eğitim, okulun görece kısa toplam süresiyle birleştiren ileri düzey kursu, bilmediğim Osmanlı Türkçesi metinleri okuma yeteneğime büyük ölçüde katkıda bulundu. Program, okuma hızımı ve sözcük dağarcığımı geliştirip belgeleri anlamama büyük katkı sağladı. Bu programın eğitim açısından en güçlü yönlerinden biri, her seviyede öğretmek için atanmış iki eğitmenin olması ve öğrencileri çok çeşitli yöntem ve tekniklerle tanıştırmasıydı. Konaklama sunmamakla birlikte program, topluluğu geliştirmek ve katılımcılarına keyifli bir eğitim tecrübesi elde etmeleri, ayrıca birbirlerinden ve dört eğitmenin hepsinin uzmanlıklarından yararlanmaları sağladı. Yeni bağlar geliştirmeleri için de birçok fırsat sunarak mükemmel bir iş çıkardı. Türk akademisinin önde gelen bilim adamlarından ve EDEP'teki diğer yaz programlarının öğrencilerinden konuk öğretim üyelerinden istifade ettik. Derslerin İstanbul'da Fatih'in kalbinde olması ve EDEP'in özellikle davetkar atmosferi eğitim deneyimimi gerçekten özel kıldı.